תגית: צרכנות נבונה

מבוא לבישול בזול #7 – טיפים לקניות ובישולים

זהו חברים, הגענו לפוסט האחרון במבוא לבישול בזול. אתם יודעים כבר שיותר זול לבשל בבית מאשר לאכול במסעדה או לקנות מוצרים מועבדים. אתם יודעים אילו מאכלים עדיף לצרוך יותר ואילו פחות, ואתם יודעים איך להשוות מחירים. נשארו רק כמה טיפים קטנים שאני רוצה לתת לכם לפני שאני שולחת אתכם לדרככם הזולה והחסכונית.


בקניות

התייחסו בחשדנות למבצעים – זה שמוצר הוא במבצע לא אומר שהוא זול, משתלם, או שכדאי לכם לקנות אותו. כדאי לשאול את עצמכם כמה שאלות:
האם המחיר באמת יותר טוב מהמתחרים, או שהם סתם אומרים את מילת הקסם "מבצע" כדי לפתות אותי?…

(קיראו ו/או הגיבו להמשך הפוסט אצל כותבו: בישול בזול )

מבוא לבישול בזול #6 – מה לאכול

בפוסט הקודם בסדרת המבוא לבישול בזול דיברנו על השוואת מחירים. אם אתם משווים מחירים אתם יכולים לחסוך כסף בקניות, גם אם אתם לא משנים בכלל את התפריט הביתי. היום נדבר יותר בפירוט על מה מרכיב תפריט זול, כי שם, בצמצום המוצרים היקרים ותגבור הזולים, מסתתר החיסכון האמיתי. 


הוזלת הארוחות שלכם זה לא עניין מסובך. פשוט צריכים לתת משקל שונה למרכיבים השונים בארוחה.  
למה אני מתכוונת?…

(קיראו ו/או הגיבו להמשך הפוסט אצל כותבו: בישול בזול )

מבוא לבישול בזול #5 – השוואת מחירים


עד כה בסדרת מבוא לבישול בזול דיברנו על תיאוריה – יותר זול לאכול בבית מאשר בחוץ, יותר זול להכין אוכל לבד, מאשר לקנות מאכלים מוכנים/מעובדים. דיברנו גם על ערך הזמן שלנו, וניסינו להיזכר שבסופו של דבר, כסף הוא לא המטרה בחיים, הוא רק אמצעי, ושאת רוב מה שצריך לחיים טובים – משפחה, חברים, בריאות וכו', אי אפשר לקנות בכסף.


כעת הגיע הזמן להפסיק עם התיאוריה . היום  נדבר על הצעד הפרקטי הראשון שאתם יכולים לעשות כדי לחסוך כסף באוכל. מדובר בצעד שדורש כמות מזערית של זמן ומאמץ, ופוטנציאל החיסכון שלו עצום – השוואת מחירים.
בואו נתחיל מדוגמא….

(קיראו ו/או הגיבו להמשך הפוסט אצל כותבו: בישול בזול )

מבוא לבישול בזול #4 – כסף הוא אמצעי

בפוסטים הקודמים דיברנו על חסכון באוכל על ידי הכנת אוכל ביתי, במקום אכילה במסעדות וקניית אוכל מוכן ומעובד. ניסינו גם לעשות סוויץ' בראש ולהבין שכשאנחנו קונים אוכל או מוצרים מעובדים, אנחנו בעצם משלמים כסף כדי לקנות לעצמנו זמן פנוי. 


כמה מגיבים על הפוסט הקודם האירו שכשאנחנו קונים אוכל מוכן, מוצרי נוחות, או בעצם, כל מוצר או שירות שיכלנו לעשות בעצמנו, אנחנו לא קונים רק זמן. חלקנו קונים אנרגיה – שנוכל לתת את המטלות המעייפות והלא משמעותיות למישהו אחר, שלנו יהיה כוח לדברים החשובים. חלקנו קונים איכות חיים – אם אנחנו שונאים מטלות מסוימות ומוכנים לשלם למישהו אחר כדי להימנע מהם.


אפשר להמיר את מונח …

(קיראו ו/או הגיבו להמשך הפוסט אצל כותבו: בישול בזול )

מבוא לבישול בזול #3 – על זמן וכסף

בפוסטים הקודמים דיברנו על זה שיותר זול להכין אוכל בבית מאשר לקנות אותו בחוץ, ושיותר זול להכין אוכל לבד מאשר לקנות מוצרים מוכנים ומעובדים בסופר.
אני כבר שומעת את השאלה הזאת שמנקרת לכם במוח. איזה מנקרת? מנופפת בידיים וברגליים ודופקת לכם בעצבים על פנים הגולגולת: 
אבל מה עם ערך הזמן?? לוקח זמן להכין אוכל בבית, והזמן שלי שווה כסף!
אתם צודקים לגמרי….

(קיראו ו/או הגיבו להמשך הפוסט אצל כותבו: בישול בזול )

מבוא לבישול בזול #2 – מוצרים מעובדים

בפוסט הקודם ביססנו את הטענה שיותר זול לבשל אוכל בבית מאשר לקנות אותו בחוץ. 
דעו לכם שהעיקרון הזה נכון גם כשמשווים בין המחיר של מוצרים מוכנים ומעובדים בסופר, לבין מחיר הכנת המוצרים האלה לבד. 
בואו ניקח שניצל בתור דוגמא. אתם יכולים לקנות אריזה של 700 גרם שניצלים קפואים במחיר של 27 ש"ח בערך. לעומת זאת, אתם יכולים לקנות 700 גרם חזה עוף פרוס שנמכר ב-25 ש"ח לקילו, תמורת רק 17.5 ש"ח….

(קיראו ו/או הגיבו להמשך הפוסט אצל כותבו: בישול בזול )

מבוא לבישול בזול #1 – עדיף לבשל בבית

כל הבלוג הזה נשען על הנחת יסוד אחת, מאוד בסיסית:
כל אוכל יהיה יותר זול אם תכין אותו בעצמך
להכין ארוחת ערב בבית יהיה יותר זול מלצאת למסעדה, לאפות עוגה בבית יהיה יותר זול מלקנות אותה בקונדיטוריה. 
לא משוכנעים? בואו נסתכל על כמה דוגמאות:


על ארוחת בוקר ישראלית לזוג תשלמו כ-80 ש"ח בבית קפה. הבה נחשב את העלויות להכנת ארוחת בוקר מפנקת בבית: 13 ש"ח לתבנית ביצים, 4 ש"ח ל-2 לחמניות, כ-16 ש"ח לקופסת גבינה בולגרית, 6 ש"ח לזוג עגבניות ומלפפונים, 15 ש"ח לשקית של תערובת חסות ועלי בייבי, 10 ש"ח לבקבוק מיץ תפוזים סחוט, ובואו נגיד 4 ש"ח ל-2 כוסות קפה. הוצאנו בסך הכל 68 ש"ח, והשתמשנו בפחות מחצי …

(קיראו ו/או הגיבו להמשך הפוסט אצל כותבו: בישול בזול )

‫אוכל חברתי, ספיישל שבועות: מעדן יוגורט ביתי הורס‬

‫בשוק הכרמל, ואני מניח שגם בשווקים נוספים, אפשר למצוא עכשיו דובדבנים בשלים במחיר זול יחסית של 4-5 שקלים לחצי ק"ג (אגב, עדיין פי שניים בדיוק מהמחיר בשוק הטורקי בברלין). חצי ק"ג דובדבנים, בניגוד למה שאפשר לחשוב בטעות, זו כמות נאה מאד. בקלות תנשנשו אותם גם לבד (ותצטערו על כך), אבל אתם גם יכולים להפוך אותם […]‬

(קיראו ו/או הגיבו להמשך הפוסט אצל כותבו: ‫שוקי גלילי SR » מתכונים ואוכל‬ )

קריאה לסדר

אביב הגיע, פסח בא!
הימים מתחממים, האלרגיות מציקות, אדי הסנט מוריץ באוויר, ואנחנו מותקפים מכל עבר בפרסומות שמנסות לשכנע אותנו לחדש את הבית בכלים ואביזרים שכבר יש לנו. בתקופה זו של השנה נהוג שהמוני בית ישראל עטים על רשתות השיווק ומעמיסים על עגלותיהם שלל מגדנות ומטעמים לכבוד החג. ההנחה היא שנוציא לפחות כמה מאות שקלים, אם לא אלף ויותר, על אוכל לכבוד החג. 
אבל נסו רגע לעצור ולחשוב. האם זה באמת הכרחי?…

(קיראו ו/או הגיבו להמשך הפוסט אצל כותבו: בישול בזול )

משלוח מנות, הטיפים האולטימטיביים

בואו נדבר על משלוחי מנות, אחד האובססיות שלי הנושאים האהובים עלי.
אני אוהבת לתכנן באילו מתכונים חדשים ומיוחדים אתנסה, אני אוהבת לפנטז על עטיפות וכלי הגשה צבעוניים, אני אוהבת את שעות האפייה והבישול, וכמובן, את שלב ההרכבה, שבסופה מסודרים משלוחי המנות, כמו חיילים במדי צלופן, על השולחן של המטבח.
אני אוהבת להסתובב אצל כל החברים עם תיק ענק מלא במשלוחי מנות, לראות למה כולם התחפשו, לברך אותם בחג שמח לתת ולקבל משלוחים ולהתפעל מהיצירתיות אחד של השני… אין על פורים.


הבעיה היא שזה יכול להיות עסק קצת יקר.
הבה נסתכל על משלוח המנות הישראלי המצוי:
סלסלת קש בינונית – 3 ש"ח
חבילת ביסלי קטנה – 2 …

(קיראו ו/או הגיבו להמשך הפוסט אצל כותבו: בישול בזול )